Санкції – не завада для сербського торговця зброєю Слободана Тешича

Санкції – не завада для сербського торговця зброєю Слободана Тешича

Санкції – не завада для сербського торговця зброєю Слободана Тешича

Незважаючи на численні санкції, Слободан Тешич залишається великим гравцем на сербському ринку зброї. Листування та інші свідчення вказують на те, що під його контроль перейшла компанія, яка раніше підкорялася його головному конкуренту.

Головне з розслідування

  • Судячи з листування з WhatsApp, яке потрапило в витік, під контроль Тешича перейшла компанія MMP Consulting, якою володіє близький партнер Петара Црногораца, його головного конкурента на сербському ринку зброї.
  • Декілька джерел зі збройової галузі підтвердили, що Тешич контролює MMP Consulting, що належить Мілораду Пушиці, яка зазнавала фінансових труднощів (сам дилер це заперечує).
  • Після того, як компанія, ймовірно, перейшла до Тешича, її справи різко пішли вгору: у 2019 році вона мала нульовий прибуток, а в 2020 і 2021 роках вона заробила на торгівлі зброєю близько 36 мільйонів доларів.

Слободан Тешич постачав зброю диктатору, імовірно, платив великі хабарі за прибуткові контракти і задобрював клієнтів розкішними відпустками — за це він потрапив до кількох чорних списків.

Однак це не зупинило бізнес сербського ділера.

Незважаючи на міжнародні санкції, 65-річний Тешич залишається великим гравцем на сербському ринку зброї.

Slobodan Tešić uqidrkiqxeiqxdant

Листування, що потрапило в витік, та інші свідчення у розпорядженні KRIK, сербського партнера OCCRP, вказують на те, що Тешич розширив вплив, підкупивши партнера свого давнього конкурента.

Схема (судячи з усього, він таємно придбав нову фірму-прокладку, не залишивши паперового сліду) розкриває, як Тешич зберігає становище у індустрії зброї.

Розширення його впливу може мати масштабні наслідки. Сербські товари – країна переважно експортує стрілецьку зброю та боєприпаси – неодноразово потрапляли не в ті руки.

За законом країна зобов’язана припинити експорт зброї, яка може бути використана не за призначенням або порушенням гуманітарних законів. Однак Сербія його систематично порушує: за останні роки її зброю помічали на полях битв у Ємені та Сирії, в руках камерунських солдатів, звинувачених у численних порушеннях, та у представників Ісламської держави у Сахелі. У 2022 році ООН після кривавого держперевороту в М’янмі звинуватила Сербію в постачанні ракет воєнній диктатурі країни.

"Вони експортують товари на високоризикові з точки зору порушення прав людини ринки", — говорить Патрік Вілсон, дослідник Amnesty International з питань оборони, безпеки та правоохорони. Він зазначив, що сербська влада ігнорує повідомлення про випадки нелегального використання зброї.

Домінування Тешича не обіцяє нічого хорошого: вперше дилер потрапив під міжнародні торгові санкції за те, що на початку 2000-х років продав зброю тодішньому президентові Ліберії Чарльзу Тейлору. Тейлор підтримував повстанців у сусідній Сьєрра-Леоні, які «прославилися» пограбуваннями, вбивствами та зґвалтуваннями. Пізніше його оголосили військовим злочинцем, а Тешич потрапив під санкції ООН і отримав заборону на виїзд за кордон до 2013 року (у Сербії йому не звинувачували у зв’язку з контрабандою або торгівлею зброєю).

За словами балканського військового аналітика Олександра Радича, Тешич — "продукт 90-х років". Тоді Сербія потрапила під західні санкції, розпочавши війну проти сусідів і натомість падіння Югославії.

Радич каже, що ділова хватка Тешича сформувалася у ті «темні часи за рахунок складних угод із закупівлі зброї та військового спорядження». Він вважає, що сербський дилер готовий продавати товар будь-кому і піде на будь-що заради прибуткової угоди.

Такий підхід, ймовірно, і допоміг йому досягти успіху на ринку. За словами колишнього співробітника сербської державної збройової компанії Yugoimport, Тешич є стрижнем сектора, значну частину якого контролює держава.

«Він має великий вплив у державних установах та на [збройових] підприємствах», — поділився Олександр Мілованович, який працював у відділі безпеки Yugoimport.

Експерти кажуть, що це неможливо без підтримки режиму Олександра Вучича, якого звинувачують у авторитарному правлінні.

Військовий аналітик Радич вважає, що Сербська прогресивна партія (СПП) Вучича — «ключовий фактор, який робить [Тешича] тим, хто він є». "СПП дозволила йому зайняти перше місце на ринку", — пояснює він.

Тешич відповів журналістам у листі, що не купував фірму, пов’язану з його конкурентом. Він зазначив, що на користь бізнесу намагається підтримувати добрі відносини з владними.

Сербський дилер відмовився обговорювати своє становище на ринку, але сказав, що здійснює комерційну діяльність відповідно до санкцій.

«Вік і позиція дозволяють мені не володіти компаніями та не брати участь у операційних питаннях, — написав він.

— За 40 років у мене з’явилися контакти по всьому світу, і зараз я можу відчиняти двері для інших та налагоджувати бізнеси, зводячи людей… Я можу перетворити маленьку чи середню компанію на велику одним дзвінком».

Через санкції Тешичу доводиться вести бізнес, залишаючись у тіні

Незважаючи на те, що Тешич має величезний вплив, у Белграді мало хто знає про нього та його багатство.

Його ім’я не світиться у збройових угодах.

Усе тому, що він та його спільники перебувають під санкціями США, які забороняють їм працювати з американськими підприємствами — великими гравцями у сфері торгівлі зброєю.

Вашингтон ввів перші санкції проти Тешича у 2017 році, назвавши його одним із «найбільших дилерів зброї та боєприпасів на Балканах». США заявили, що серб підкуповував чиновників різних країн для одержання контрактів, а також оплачував потенційним клієнтам відпочинок чи навчання їхніх дітей за кордоном. (У розмові з журналістами Тешич відкинув усі звинувачення в корупції і сказав, що санкції проти нього ґрунтуються на чутках і жовтій пресі. Він стверджує, що не був під слідством за «підкуп когось десь»).

Після цього Тешич, ймовірно, створив мережу фірм-прокладок, проте вона прослужила недовго. Наприкінці 2019 року США ввели санкції проти ще дев’яти спільників Тешича та дев’яти компаній, які він використав як прикриття для збройового бізнесу. Американська влада також конфіскувала майже 34 мільйони доларів, які передбачувані фірми-прокладки відправили на американські рахунки.

За деякими даними, правоохоронці в США відстежили паперовий слід, який залишив Тешич: його санкційні підприємства зв’язалися з компаніями, які їм заборгували, і наказали відправити борги на рахунки нових фірм-прокладок.

У 2022 році Тешич потрапив також під санкції Великобританії : його звинуватили в підкупі колишніх генпрокурора та міністра оборони Боснії (Тешич сказав, що його адвокати готують «перевірки та процедури» проти санкцій, які він назвав «неприємними»).

Свідчення, що потрапили до KRIK і OCCRP, вказують на те, що Тешич міг організувати нову таємну схему. На цей раз під удар потрапив давній конкурент дилера.

Як мінімум останні десять років одним із головних конкурентів Тешича був ще один сербський дилер, Петар Црногорац. В останні роки бізнес Црногораца має проблеми. Судячи з фінансових звітів, з 2019 року показники його компаній CPR Impex і Tehnoremont погіршуються.

2018 року його діловий партнер Мілорад Пушиця, член Сербської прогресивної партії, відкрив нову збройову компанію. Проте вже наступного року, згідно з фінансовою звітністю, Пушиця видав новій фірмі, MMP Consulting, кредит у тисячі євро, щоб урятувати її від банкрутства.

Наприкінці 2019 року мережа Тешича потрапила під американські санкції. Зважаючи на все, незабаром Црногорац запідозрив, що його партнер Пушиця перекинувся на інший бік.

У розпорядження KRIK та OCCRP потрапило листування з WhatsApp за березень 2020 року. Ти віддавав СТ (Слободану Тешичу) якісь контракти на товари ... Edepro? (Сербський збройовий завод)» — запитує Црногорац Пушицу.

Він отримує несподівану відповідь.

"Я продав свою компанію", — повідомляє Пушиця.

«Кому ти б…. продав компанію?» — запитує Црногорац.

«А хто ще міг заплатити за мої страждання та муки?» — відповідає Пушиця.

Посвячене у розмову джерело (він попросив не називати його ім’я) каже, що покупцем був Тешич, але сам серб це заперечує.

«Я не розумію, навіщо Мілорад Пушиця, якого я давно знаю, почав би говорити, що я в нього щось купив, якщо цього не робив», — написав Тешич журналістам.

Пушиця та Црногорац не відповіли на запити про коментарі.

Проте ще два джерела зі збройової індустрії Сербії розповіли на умовах анонімності, що MMP Consulting справді купив Тешич.

Про це свідчить і різкий зліт компанії. Судячи з документів із комерційного реєстру Сербії, офіційно Пушиця так і не продав фірму. Вона, як і раніше, оформлена на нього. Проте незабаром після цього листування у компанії різко зросла фінансова активність: якщо в 2019 році вона мала нульовий прибуток, то в 2020 і 2021 роках вона заробила на торгівлі зброєю близько 36 мільйонів доларів. У 2022 році її дохід становив 3,1 мільйона доларів.

У той же період у MMP Consulting відбулося кілька перестановок — це вказує на те, що компанія могла змінити керівництво.

У тому році Пушиця почав працювати з юристами Тешича, а через п’ять місяців після березневого листування MMP Consulting підписала договір про оренду державної вілли в Дідінні — елітному районі Белграда. Тешич і пов’язані з ним компанії орендували ще дві державні вілли в тому районі, а сам він володіє ще однією, по сусідству, разом із дружиною.

Приїхавши на віллу, яку орендує MMP Consulting, журналісти виявили щось схоже на свіжовідремонтовану елітну резиденцію — і офісу там не було. На дзвінок у будівлі, яку фірма знімає за ціною, нижчою від ринкової (1500 євро на місяць), ніхто не відповів. Тим не менш, на під’їзній доріжці стояв Range Rover, номери якого закінчувалися літерами MP (це ініціали Пушиці).

Офісна будівля на іншому кінці міста, зазначена в офіційних документах компанії, закрита.

Abandoned office building

На зв’язок із Тешичем вказують інші зміни у діяльності MMP Consulting. Судячи з торгових даних, у 2020 році основним партнером Пушиці став державний завод Prvi Partizan, на якому раніше закуповувалися компанії дилера. У Prvi Partizan журналістам сказали, що дані про клієнтів є конфіденційними.

У тому ж році MMP Consulting взяла 426 600 доларів кредиту у Valir — фірми зброї, яка пов’язана з спільниками Тешича. У 2022 році портал Balkan Insight повідомив, що до фірми причетний і сам Тешич, а її прибутки різко зросли під його контролем.

Зв’язок з Valir

Тешич каже, що не має Valir і не контролює її. Проте компанія, яка видала фірмі Пушиці майже півмільйона доларів у 2022 році, пов’язана з спільниками сербського дилера.

Valir зареєстрували лише через два тижні після того, як США розширили санкції проти мережі Тешича в 2019 році. Заснував її Стефан Чупкович , який також був директором компанії, яка належала близькому партнерові Тешича, бізнесменові Халеду Хамеду з Ємену. OCCRP писав про їхній зв’язок у 2020 році.

Чупкович, який залишив Valir у 2020 році, також виступає представником сербської філії кіпрської компанії Elvante Limited. За даними США, її колишній директор Горан Андрич належить до «найближчих партнерів» Тешича.

У 2019 році він потрапив до пакету санкцій проти «мережі матеріальної підтримки» дилера. За даними Вашингтона, Тешич та Андрич знайомі дуже давно. Імовірно, на початку 2000-х років Андрич представляв Тешича на ділових переговорах, коли було заборонено виїжджати з країни.

Після гучних операцій із продажу боєприпасів Національної гвардії Саудівської Аравії та Міністерства оборони Туреччини MMP Consulting найняла кілька фірм для здійснення доставок.

Журналісти зв’язалися із власником однієї з них, хорватським бізнесменом Дзвінком Білецьки.

Він відмовився обговорювати контракт із MMP Consulting, але підтвердив, що взаємодіяв із Тешичем у рамках цієї співпраці.

Серб сказав, що не знає Білецьки чи його компанію.

На запитання, чи допомагав він Пушиці чи MMP Consulting укладати угоди, Тешич відповів: «[Мої] ім’я, рекомендація, контакт відчиняють двері. Сьогодні я роблю це для багатьох друзів та допомагаю багатьом компаніям.

У зв’язку з санкційними обмеженнями це моя головна роль збройової індустрії».

Судячи з наявних даних, Тешича підтримує правляча партія

За словами експертів, Тешичу довелося постаратися, щоби налагодити зв’язки з правлячою партією СПП.

Як розповів Момир Стоянович, відставний генерал і колишній парламентарій від СПП, у 2000-х роках Тешич був близьким і до попередніх урядів, проте коли у 2012 році до влади прийшла СПП, він намагався побудувати з нею «хороші стосунки».

Після того, як СПП перемогла на виборах 2012 року, дочка Тешича, Даніела, влаштувалася до Міністерства закордонних справ. Її бос, голова відомства Іван Мркіч, дав зелене світло, коли ООН запросила думку Сербії щодо вилучення Тешича з чорного списку.

Незабаром після цього дилер отримав дипломатичний паспорт — цей привілей належить високопоставленим політикам. Мркич сказав, що видав паспорт тому, що Тешич був «вкрай успішним в експорті сербських товарів».

Той факт, що Тешича підтримує правляча партія, підтвердив нещодавній судовий розгляд: співробітників сербської та чорногорської поліції звинуватили у розкритті конфіденційної інформації. У листуванні, яке подали в суді, правоохоронці обговорюють дані, знайдені у внутрішніх файлах про фігуранта розслідування.

«Він не офіційний агент [сербської розвідки, але] має бути з кимось пов’язаний, якщо там Тешич. Тешич Слободан. Людина Вучич, головний експортер зброї. Мільярдер».

Тешич та його дружина — донори Фонду Драгиці Ніколич, який заснувала дружина колишнього сербського президента Томислава Миколича (він також перебуває у СПП).

Судячи з інформації на сайті уряду, невдовзі після того, як президент Вучич у 2018 році відвідав сербські сім’ї у Косові та пообіцяв їм допомогу, Слободан Тешич надав для них трактори.

Ще одне підтвердження зв’язку Тешича з нинішнім урядом спливло минулого року. Тодішній глава сербської розвідки Олександр Вулін потрапив під санкції США, ймовірно, за «корупційну та дестабілізуючу» поведінку. Серед іншого він, ймовірно, підтримував «взаємовигідні відносини» з Тешичем, дозволяючи йому «незаконно» вивозити зброю за кордон.

Вулін не відповів на запити про коментарі, а Тешич назвав їхні стосунки «вкрай правильними».

"Моя мета полягає в тому, щоб усі чиновники, які за законом залучені до прийняття рішень щодо озброєнь, мали добрі стосунки з моєю компанією та мною особисто", — пояснив він.

occrp.org

Wiki
Публикации