Експорт української аграрної продукції до ЄС впав до 1 мільйона тонн на місяць,

микола,сольський

Експорт української аграрної продукції до ЄС впав до рівня до 2022 року і становить менше 1 мільйона тонн на місяць, хоча у вересні минулого року він перевищував 4 мільйони тонн.

Про це міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський розповів під час засідання Ради ЄС з питань сільського господарства та рибальства (Agrifish), яке відбулось напередодні, повідомляє пресслужба Мінагрополітики.

Міністр нагадав, що вже майже рік Україна не може експортувати у сусідні країни ЄС пшеницю, соняшник, кукурудзу і ріпак, а основні обсяги аграрного експорту зараз вивозить морем.

Сольський уточнив, що з початку року Україна експортувала 17 млн тонн аграрних товарів, з них близько 12 млн тонн – через порти "Великої Одеси", ще майже 3 млн тонн – через порти на Дунаї і всього 2 млн наземним транспортом, здебільшого залізницею, через сусідні країни ЄС.

"Ми транзитом перевозимо через Польщу у місяць стільки ж, скільки вивозимо через українські морські порти за один день", – наголосив Сольський.

Міністр запевнив, що негативного впливу експорт української агропродукції на ринки ЄС немає, а подекуди виконує свою роль для стабілізації балансу цін.

Зокрема, частка українського м’яса птиці та яєць у загальному споживанні ЄС становить менше 2% та 1% відповідно. Ціна на цукор в ЄС і досі є значно вищою, ніж була до повномасштабного вторгнення. Якщо забрати з ринку український цукор, ціна в ЄС ще зросте.

Міністр агрополітики підкреслив, що Україна прагне вільної торгівлі з ЄС на конкурентних ринкових засадах.

"Будь-які обмеження лише послаблюють Україну економічно та прямо віддаляють основну мету – нашу з вами спільну перемогу над Росією у цій війні", – наголосив Сольський.

Як повідомлялося, у травні 2022 року ЄС започаткував "коридори солідарності" з Україною, які мали забезпечити експорт українського зерна на світовий ринок в умовах блокади Росією українських чорноморських портів.

За даними Єврокомісії, у вересні 2023 року Україна експортувала через ЄС 4,2 мільйона аграрних товарів, а у жовтні минулого року – 3,2 млн тонн. У тому ж місяці експорт новим зерновиидором з портів Великої Одеси становив лише 1,3 млн тонн.

Водночас з листопада 2023 року кордон з Україною блокували польські перевізники, з початку лютого рух через прикордонні пункти на кордоні з Польщею блокують польські фермери.

Автор: Михайло Орлюк

Wiki
Тема

Публикации